כללי

השפעת השימוש בחומרי הדברה על מאביקים

Bee 1726659

שתפו למשפחה וחברים
שגם הם יוכלו להנות מקריאת הכתבה

הפוסט בבלוג חוקר את ההשפעות השליליות של שימוש בחומרי הדברה על מאביקים. הוא מתעמק כיצד חומרי הדברה, במיוחד קוטלי חרקים נוירוטוקסיים, גורמים נזק משמעותי לדבורים ולמאביקים אחרים, מה שמוביל לירידה בהאבקה ולשיבוש פוטנציאלי במערכת האקולוגית שלנו. המאמר דן עוד במחקר הנוכחי, במדיניות הממשלה ובפתרונות חלופיים לשימוש בחומרי הדברה.

האמת המרה: כיצד חומרי הדברה משפיעים על דבורים?

חומרי הדברה הפכו לחלק בלתי נפרד מהחקלאות המודרנית, וממלאים תפקיד מכריע בהגנה על היבולים מפני מזיקים והגדלת היבול. עם זאת, השימוש בחומרי הדברה נקשר לירידה משמעותית באוכלוסיות הדבורים ברחבי העולם. דבורים, כמאביקים ראשוניים, ממלאות תפקיד חיוני בהתרבות של צמחים פורחים, מה שהופך את דעיכתן לדאגה רצינית הן לסביבה והן לייצור המזון.

כאשר דבורים באות במגע עם חומרי הדברה, בין אם באמצעות חשיפה ישירה או על ידי צריכת צוף ואבקה מזוהמים, עלולות להיות לכך השפעות הרסניות על בריאותן. חומרי הדברה עלולים לפגוע במערכת החיסון של הדבורים, ולהפוך אותן לרגישות יותר למחלות וטפילים. הם יכולים גם לשבש את יכולות הניווט והתקשורת של הדבורים, מה שמוביל לירידה ביעילות חיפוש המזון ובסופו של דבר להשפיע על הישרדותן.

קבוצה אחת של חומרי הדברה שמשכה תשומת לב מיוחדת היא נאוניקוטינואידים. קוטלי חרקים מערכתיים אלו נמצאים בשימוש נרחב בחקלאות ונמצאו רעילים מאוד לדבורים. מחקרים הראו שחשיפה אפילו לרמות נמוכות של נאוניקוטינואידים עלולה לפגוע בהתנהגות הדבורים, ברבייה ובבריאות הכללית של המושבה. ההשפעות ארוכות טווח של חומרי הדברה אלו עלולות להימשך בסביבה, ולהוות איום על אוכלוסיות הדבורים במשך שנים רבות.

לירידה באוכלוסיות הדבורים יש השלכות מרחיקות לכת מעבר לאובדן ייצור הדבש. הדבורים אחראיות להאבקה של חלק ניכר מגידולי המזון בעולם, כולל פירות, אגוזים וירקות. ללא דבורים, הזמינות והמגוון של מקורות מזון חיוניים אלה ייפגעו קשות. זה לא רק משפיע על יציבות המערכות האקולוגיות אלא גם מהווה איום על ביטחון המזון העולמי.

דבורה במצוקה נאבקת לעוף, המסמלת את ההשפעות המזיקות של חומרי הדברה על מאביקים.
דבורה במצוקה נאבקת לעוף, המסמלת את ההשפעות המזיקות של חומרי הדברה על מאביקים.

האם התקנות הנוכחיות עושות מספיק כדי להגן על המאביקים?

 

  • הצורך בתקנות חזקות יותר:
    אמנם קיימות תקנות המסדירות את השימוש בחומרי הדברה, אך קיים ויכוח מתמשך האם הן מספיקות בהגנה על מאביקים. רבים טוענים שהתקנות הנוכחיות אינן מטפלות כראוי בפגיעויות הייחודיות של דבורים ומאביקים אחרים. ספי הרעילות שנקבעו לחומרי הדברה עשויים שלא לשקף במדויק את ההשפעה האמיתית על המאביקים, שכן דבורים יכולות להיות רגישות מאוד אפילו למינונים קטנים. יש צורך בתקנות חזקות יותר המכוונות באופן ספציפי להגנה על מאביקים ולוקחות בחשבון את הביולוגיה וההתנהגות הספציפית שלהם.
  • 2. ההשפעה של שאריות חומרי הדברה:
    דאגה משמעותית אחת היא התמדה של שאריות חומרי הדברה בסביבה. גם כאשר נעשה שימוש בחומרי הדברה בהתאם לתקנות, עקבות של כימיקלים אלו עלולים להישאר באדמה, במים ובצמחייה. הדבר מהווה איום מתמשך על המאביקים, מכיוון שהם יכולים לבוא במגע עם שאריות אלו במהלך פעילויות חיפוש מזון. התקנות הנוכחיות לרוב אינן מביאות בחשבון את ההשפעות המצטברות של חשיפה חוזרת ונשנית לרמות נמוכות של חומרי הדברה, שעלולות להיות לה השלכות ארוכות טווח על בריאות המאביקים. חיזוק התקנות לטיפול בסוגיית שאריות חומרי ההדברה היא חיונית בהפחתת הפגיעה במאביקים.
  • 3. תפקידו של הדברה משולבת (IPM):
    הדברה משולבת (IPM) היא גישה הוליסטית להדברה המדגישה את השימוש באסטרטגיות מרובות, כגון הדברה ביולוגית, מחזור יבולים וניהול בתי גידול, כדי למזער את ההסתמכות על חומרי הדברה. בעוד שבאזורים מסוימים מעודדים נוהלי IPM, יישומם אינו נרחב מספיק כדי להפחית משמעותית את השימוש בחומרי הדברה. התקנות הנוכחיות צריכות לקדם ולתמרץ את אימוץ נוהלי ה-IPM על ידי חקלאים, שכן זה לא רק יגן על המאביקים אלא גם יתרום למערכות חקלאיות בנות קיימא ועמידות יותר.

 

"בלי הדבורה, הפרח לא פורח." - ההשפעה על המערכת האקולוגית שלנו.

דבורים ומאביקים אחרים ממלאים תפקיד מרכזי במערכת האקולוגית שלנו, ולדעיכתם יכולה להיות השלכות מרחיקות לכת. הציטוט המפורסם, "בלי הדבורה, הפרח לא פורח", מדגיש את הקשר המהותי בין מאביקים לצמחים פורחים. כ-75% מגידולי המזון המובילים בעולם מסתמכים על מאביקים, כולל דבורים, לצורך רבייה מוצלחת. ללא שירותי ההאבקה שלהם, פירות, ירקות ואגוזים רבים היו נדירים או ייעלמו כליל מהתזונה שלנו.

מעבר לתרומתם הישירה לייצור מזון, מאביקים תומכים גם במגוון הביולוגי של המערכות האקולוגיות שלנו. הם מקלים על רבייה של פרחי בר, עצים וצמחים אחרים, ומאפשרים להם לייצר זרעים ופירות שבתורם מספקים מזון ובית גידול לאינספור מינים אחרים. אובדן מאביקים עלול לשבש את היחסים האקולוגיים המורכבים הללו, להוביל לירידה במגוון הצמחים ולהשפיע לרעה על שרשרת המזון כולה.

יתר על כן, ההשלכות הכלכליות של ירידת המאביקים הן משמעותיות. הערך העולמי של שירותי האבקה שמספקים חרקים, בעיקר דבורים, מוערך בשווי של מיליארדי דולרים מדי שנה. זה כולל לא רק את הערך הישיר של ייצור יבולים אלא גם את הערך העקיף של שירותי המערכת האקולוגית, כגון טיהור מים וסגירת פחמן, הנתמכים על ידי קהילות צמחים מגוונות.

הירידה של המאביקים מיוחסת לגורמים שונים, כאשר השימוש בחומרי הדברה הוא תורם מרכזי. חומרי הדברה עלולים לפגוע ישירות בדבורים ובמאביקים אחרים, לגרום לתמותה או לפגוע ביכולות הרבייה שלהן. אפילו למינונים תת קטלניים של חומרי הדברה עלולות להיות השפעות מזיקות, כמו פגיעה ביכולת הניווט וביכולות החיפוש. בנוסף, חומרי הדברה יכולים לפגוע בעקיפין במאביקים על ידי הפחתת זמינות מקורות המזון שלהם, מכיוון שהם יכולים לזהם צוף ואבקה.

שדה עקר עם פרחים קמלים, הממחיש את ההשלכות האפשריות של אובדן מאביקים לחומרי הדברה.
שדה עקר עם פרחים קמלים, הממחיש את ההשלכות האפשריות של אובדן מאביקים לחומרי הדברה.

חלופות לחומרי הדברה: האם יש פתרונות ברי קיימא?

זה זמן רב מסתמכים על חומרי הדברה כדי להדביר מזיקים ולהגן על יבולים, אך אין להכחיש את השפעתם המזיקה על המאביקים והסביבה. ככל שהמודעות גוברת לחשיבותם של המאביקים והצורך בשמירה על אוכלוסיותיהם, ישנה ביקוש הולך וגובר לחלופות בנות קיימא לשימוש מסורתי בחומרי הדברה.

חלופה מבטיחה אחת היא הדברה משולבת (IPM), גישה המדגישה מניעה, ניטור והדברה של מזיקים באמצעות שילוב של שיטות תרבותיות, ביולוגיות וכימיות. IPM מתמקדת במזעור השימוש בחומרי הדברה על ידי שימוש בטכניקות כגון מחזור יבולים, מניפולציה של בתי גידול ושימוש בטורפים טבעיים וטפילים כדי להדביר מזיקים. על ידי נקיטת גישה הוליסטית לניהול מזיקים, IPM מפחית את התלות בחומרי הדברה כימיים ומקדם קיימות לטווח ארוך.

חלופה נוספת שצוברת אחיזה היא השימוש בבקרות ביולוגיות, כגון חרקים מועילים ומיקרואורגניזמים, לניהול אוכלוסיות מזיקים. לדוגמה, מינים מסוימים של חרקים טורפים, כמו פרת משה רבנו וכנפיים, יכולים להיות מוכנסים לשדות חקלאיים כדי להאכיל מחרקי מזיקים. באופן דומה, השימוש במיקרואורגניזמים מועילים בקרקע, כגון פטריות וחיידקים מסוימים, יכול לסייע בדיכוי מזיקים ומחלות הנישאים באדמה. שיטות בקרה ביולוגיות אלו מציעות פתרונות יעילים וידידותיים לסביבה הממזערים את הסיכונים הכרוכים בשימוש בחומרי הדברה.

בנוסף, התקדמות הטכנולוגיה הובילה לפיתוח חלופות חדשניות לחומרי הדברה. דוגמה אחת כזו היא השימוש בפרומונים, שהם חומרים כימיים המחקים את חומרי המשיכה המיניים הטבעיים של חרקים. על ידי פריסה אסטרטגית של מלכודות ומכשירי פרומונים, חקלאים יכולים לשבש דפוסי הזדווגות של חרקים ולשלוט ביעילות באוכלוסיות מזיקים מבלי להזדקק לחומרי הדברה כימיים. גישה זו ממוקדת מאוד וממזערת את ההשפעה על אורגניזמים שאינם מטרה, מה שהופך אותה לאופציה אטרקטיבית לטיפול בר קיימא.

השפעת השימוש בחומרי הדברה על מאביקים:

סוג הדברה השפעה על מאביקים ירידה בהאבקה הפרעה פוטנציאלית למערכת האקולוגית
קוטלי חרקים נוירוטוקסיים נזק משמעותי כן כן
קוטלי עשבים איסוף מזון מופחת כן כן
קוטלי פטריות מערכת חיסון מופחתת כן כן
מווסת צמיחה של חרקים פיתוח מושהה כן כן

השימוש הגובר בחומרי הדברה מהווה איום משמעותי על המאביקים, במיוחד הדבורים, ובהרחבה, המערכת האקולוגית שלנו. קיים צורך דחוף בשיטות חקלאיות בר-קיימא יותר ובתקנות להגבלת השימוש בחומרי הדברה. זוהי האחריות הקולקטיבית שלנו להגן על המאביקים ולשמור על האיזון של המערכת האקולוגית שלנו.

מאת קוברה הדברות

תפריט נגישות אתר